Araç Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Araç Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Araç kullanmak hepimizin günlük rutini haline gelen bir konu. Ancak kendimizin ve başkalarının güvenliği, rahat yolculuğu için araç kullanırken bazı konulara özen göstermemiz gerekli. Bir araç kiralama firması olarak araba kullanırken dikkat etmeniz gereken unsurları sizler için derledik. Umarız faydalı olur.

Aracın Rutin Bakımı

Tüm arabalar belirli kilometre ya da yıl sonrasında bakıma girmelidir. Aracın motor yağı, fren balataları, lastikleri, yürüyen aksamı ve diğer tüm unsurları bakımdan geçirilmelidir. Olası bir aksilik ile karşılaşmamak için araçların düzenli bakımları zamanında ve yetkili servisler tarafından yapılmalıdır.

Egefe firmasından araç kiraladığınızda bakım konusunu hiç düşünmenize gerek yok, çünkü Egefe olarak tüm filomuza zamanı geldiğinde gerekli bakımlarını, yetkili ve profesyonel servislerine yaptırıyoruz. Gönül rahatlığı ile Egefe'den kiraladığınız aracı kullanabilirsiniz.

Mevsimsel Lastik Değişikliği

Yılın 4. ayından itibaren yaz, 11. ayından sonra ise kışlık lastik kullanmanız sizin ve çevrenizin güvenliği için oldukça önemlidir. Yaz ve kış lastik değişimlerini zamanında yapmanız araç kullanımı için en önemli konuların başında yer almaktadır. Lastik ömrünün de takip edilmesi, eskiyen lastiklerin derhal yenilenmesi araç lastiği konusunda bir diğer önemli ayrıntıdır. Lastik seçiminde kaliteli markaların lastiklerini kullanmak da güvenliğiniz için bir diğer önem verilmesi gereken unsurdur.

Karlı Havada Araç Kullanma Teknikleri başlıklı yazımızı da okumak ister misiniz?

Araç Kullanma

Egefe olarak tüm filomuzun lastik değişimlerini mevsime göre düzenli olarak takip etmekte ve sağlamaktayız. Lastik konusunda kaliteli ve seçkin firmalar ile işbirliği yapmaktayız. Egefe'den araç kiraladığınızda bindiğiniz arabanın lastiklerinin eski olmadığından, mevsimine uygun olduğundan ve güvenli bir sürüş için tüm özellikleri kapsadığından emin olabilirsiniz.

Emniyet Kemeri Kullanmayı İhmal Etmeyin

Can güvenliğiniz için ister kısa ister uzun mesafe, aracın kontağını çalıştırmadan önce emniyet kemerinizi takmanız hayati derecede önem taşımaktadır. İstatistikler, meydana gelen trafik kazalarında emniyet kemerinin, kazanın bedene vereceği hasarları en aza indirdiğini göstermektedir. Bu yüzden sürüşe başlamadan önce sürücü emniyet kemerini takmalı, yanında ve arkasında oturanların da emniyet kemerlerini taktıklarından emin olmalıdır. Emniyet kemeri kuralı sadece ön koltukta seyahat eden sürücü ve yolcu için değil, araçta arka koltukta seyahat eden yolcular için de geçerlidir ve aynı şekilde olası bir kazada hayat kurtarmak, vücudun alacağı zararı azaltmak için mutlaka uygulanması gereken bir kuraldır.

Sinyal Kullanımı

Araçlar trafikte kural olarak sağa ya da sola dönüş yapacaklarında, hangi tarafa dönecekleri konusunda sinyal vermelidirler. Aksi takdirde beklenmeyen kazalar ile karşılaşmak çok olasıdır. Bu yüzden yol boş dahi olsa sağa dönerken sağ, sola dönerken sol sinyali mutlaka kullanmalısınız. Sinyal kullanımı, arkanızda beklenmeden oluşabilecek bir araç trafiği için ve elbette ki kazaları önlemek için oldukça önemli bir konudur.

Yol Üstünde Durmanız Gerektiğinde Dörtlülerinizi Yakın

Seyir halinde iken durmanız gerekirse mutlaka dörtlülerinizi aktif edin. Bu, arkanızdan gelen aracın sizin durduğunuzu farketmesini ve meydana gelebilecek kazaların önlenmesini sağlar. Ayrıca önünüzde meydana gelen bir hareketlenme ile ani fren yapmanız gerektiğinde de dörtlülerinizi yakıp arkanızdakileri uyarabilirsiniz. Bu arkanızdan gelenlerin sizi farketmelerine ve olası bir çarpışmanın önüne geçer. Ufak bir detay gibi görünse de trafikte bu uyarıları yapmak zincirleme ve büyük kazaların önüne geçmektedir.

Trafik Kural ve İşaretlerine Uymak

Trafik kuralları hepimizin güvenliği için konulmuş kurallardır. Hepsi belirli bir istatistik ve tecrübe doğrultusunda belirlenmiştir. Bu yüzden tüm trafik kurallarına uymak kendiniz ve çevrenizdekilerin sağlığı - güvenliği için oldukça önemli bir konudur. Hız limitlerini aşmak, girilmez yöne tersten girmek, hatalı sollama, yaya geçitlerinde hızlı olmak, cep telefonu ile konuşmak kazalara en çok sebebiyet veren unsurlardır. Trafikte seyir halindeyken her ne kadar bildiğiniz bir yolda olsanız dahi trafik işaretlerini takip etmeli ve kurallara uymalısınız.

Uykusuz Araç Kullanmayın

Kazaların bir çoğu uykusuz araç kullanmaktan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden özellikle uzun bir seyahate çıkmadan önce uykunuzu iyi almak için erken yatmalısınız. Uzun yol seyrinde uykunuzun geldiğini farkettiğiniz an bir mola yerinde durarak biraz uyumalı ve kendinizi toparladıktan sonra yolunuza devam etmelisiniz. Varacağınız yere 1-2 saat geç kalmak, meydana gelebilecek bir kazadan çok daha iyidir.

Mola Verin

Uzun seyahatlerinizde 2 saatte bir mola verip, çay ya da kahve içmek sizi dinlendirir. Konsantrasyonunuzu tekrar kazanmanızı sağlar. Bu yüzden 2 saatten fazla mola vermeden, sürekli araç kullanmaktan uzak durun. 5-10 dakikalık molalar varacağınız yere sizi en fazla yarım saat geciktirir. Yolculuğunuz esnasında kendinizi dinlendirmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Her verdiğiniz 10 dakikalık mola size yeni bir enerji getirecek ve sürüş güvenliğinize olumlu katkıda bulunacaktır.

Sabırlı Olun

Araç kullanırken aceleci olmak kazalara sebebiyet verebilir. Bu yüzden geçiş üstünlüğü gibi konularda sabırlı olun. Yol verme konusunda hassas olun, 1-2 dakika beklemek size hiçbir şey kaybettirmez. Oluşacak maddi hasarlı küçük bir kaza bile olsa en kötü ihtimal ile 2-3 gün uğraşmanızı gerektirecektir.

Yakıttan Tasarruf Sağlamanız için 13 Öneri başlıklı yazımızı da okumak ister misiniz?

Araç Kullanırken Sigara İçmeyin

Sigara kullanıyor iseniz ve sigara içmeniz gereken bir an olduğunu hissettiğinizde en yakın, en uygun yerde aracınızı durdurarak araç dışında sigaranızı içerek yola devam etmenizi öneririz. Seyir halindeyken sigara içmek beklenmedik kazalara sebebiyet verebilmektedir. Sigara içmek sağlığınız için genel olarak zararlı olmakla birlikte, araç içinde içtiğiniz sigara kapalı ortam olması bakımından daha da zararlı olabilmektedir. Ek olarak araca binen diğer kişilerin de sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir.

Cep Telefonunuzu Bluetooth ile Araca Bağlayın

Araç sürerken cep telefonunuzu kulağınızda tutarak görüşme yapmanız sizi tehlikeye sokar. Bu yüzden cep telefonunuzu bluetooth aracılığı ile aracınıza bağlamanızı ve görüşmelerinizi bu bağlantı üzerinden yapmanızı öneririz. Ek olarak araç kullanırken mesaj - sosyal medya yorumlarını okumak ya da cevap vermek gibi hareketlerden uzak durmanız araç sürüş güvenliğiniz için oldukça önem taşımaktadır.

Yakıtınızı Zamanında Alın

En geç sarı ışık yandığı zaman ilk gördüğünüz güvenilir bir istasyondan yakıt alımı yapmalısınız. Mümkünse deponuz çeyrek göstergesine geldiğinde, risk almamak adını yakıt alımınızı yapınız.

Güvenilir Yakıtı Tercih Edin

Benzin, mazot ya da LPG - hangi tür yakıt kullanıyorsanız kullanın adı sanı duyulmamış istasyonlardan daha ucuz oldukları için yakıt almayın. Güvenilir istasyonlardan yakıt almanız yolculuğunuzun konforu ve aracın sağlığı ve uzun ömürlü olması için oldukça önemlidir.

Yağışlı Havalarda Ekstra Özenli Olun

Aracınızın lastikleri ve donanımı yağışlı havalara uygun olsa da, kullandığınız yollarda maksimum düzeyde özenli olmanız da oldukça önem taşır. Yağıştan ötürü geçtiğiniz yol kayganlaşmış olabilir, bir tepe kenarı ise, yağışla kayan toprak, yolu kaygan ve araç kullanımı zor hale getirmiş olabilir. Bu yüzden rutin kullanımınızdaki deneyimlerinizin sizi yanıltabileceğini düşünerek yağışlı havalarda daha kontrollü ve dikkatli olmaya özen gösterin.

Trafikte Farklı Tecrübelerde Sürücüler Olduğunu Unutmayın

Yıllardır araç kullanıyor ve bu sebeple sürüş tekniğinize ve deneyiminize çok güveniyor olabilirsiniz. Ancak unutmayın ki, trafikte pek çok sürücü araç kullanmaktadır. Ehliyetini yeni alan bir sürücü ya da kuralları pek de önemsemeyen bir sürücü ile karşılaşabiliriz. Bu gibi durumlarda siz bir hata yapmasanız bile, karşı tarafın yapacağı ufak bir hata trafik kazalarına sebebiyet verebilir. Bu sebeple kendinize ne kadar güvenirseniz güvenin, kontrolü elden bırakmayın ve başka sürücülerin hatalarının trafiği etkileyebileceğini unutmayın.

Araçlardaki Arıza Lambaları Neyi Gösterir? yazımız da ilginizi çekecektir.

Neden Araç Kiralama Tercih Edilmelidir?

Yukarıda bahsettiğimiz bir çok durum araç kiralamanın ne kadar mantıklı olduğunu bize göstermektedir. Profesyonel ve işini doğru yapan araç kiralama firmalarından araba kiraladığınızda araçların rutin bakımları, lastik değişimi, lastik yenileme, trafik - kasko sigortası, yıllık motorlu taşıt vergisi gibi masraflar sizi ilgilendirmez. Araba kiraladığınızda sadece ilgili aracın yakıt alımını yapmanız sizin için yeterlidir.

Özellikle yurtdışından İstanbul'a gelen müşterilerimize araç kiralama konusunda oldukça iyi avantajlar sunuyoruz. Egefe olarak genç ve her türlü ihtiyaca hizmet eden araç filomuz ile sizlerin yanında olmaktan gurur duyuyoruz. Sabiha Gökçen Havalimanı'na yakın olan araç merkezimiz ile İstanbul'a ayak bastığınız an aracınızı size teslim etmek ve ardından istediğiniz yerden teslim almak bizim görevimiz.

Sabiha Gökçen Araç Kiralama hizmetlerimiz ile ilgili içeriğimizi de okumak ister misiniz?

Yağmurlu Havalarda Araç Kullanırken Bilmeniz Gerekenler başlıklı yazımızı da okumak ister misiniz?