İstanbul Trafiğinde Araç Kullanma Tüyoları

İstanbul Trafiğinde Araç Kullanma Tüyoları

İstanbul; eşsiz tarihi eserleriyle, sizi içine çekecek boğazıyla ve milyonlarca insan için bir iş merkezi olmasıyla Türkiye’nin benzersiz bir kentidir. Birçok insan için uğrak bir nokta olan İstanbul’da araçsız seyahat etmek neredeyse mümkün değildir. Bu da büyük bir araç yoğunluğunu beraberinde getiriyor. Öyle ki İstanbul valisinin yakın zamanda yaptığı açıklamaya göre neredeyse 4,5 milyon araç İstanbul trafiğinde bulunuyor. Bu da tüm Türkiye’deki her beş araçtan birinin İstanbul’da bulunduğu anlamına geliyor. Her ne kadar büyük bir şehir de olsa şehrin bu araba yükünü kaldırabilmesi pek de mümkün değil.

İstanbul çok fazla aracın trafikte olduğu, günün hemen her saati trafik yoğunluğu olan bir şehirdir. Bu yüzden İstanbul'da araç kullanırken yoğun bir trafiğe hazır olun. Tamamen trafiksiz güzergahlar bulmak imkansız olsa da İstanbul'da daha az trafiğe maruz kalmak mümkün. Bu içeriğimizde İstanbul'da daha az trafiğe maruz kalmak için neler yapabilirsiniz bunları sizin için derledik.

Yola Çıkmadan Trafik Durumunu Kontrol Edin

İstanbul’a ilk kez geliyorsanız bu sizin için trafik hakkındaki en önemli tavsiyemiz olacak. Şehir içi seyahat edecekseniz ve özellikle insan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerden geçecekseniz mutlaka navigasyondan trafik yoğunluğunu kontrol edin ve yeşil güzergahları tercih edin. Özellikle navigasyonun kırmızı gösterdiği güzergahları tercih etmekten kaçının, çünkü saatlerinizi yolda geçirme riskiniz çok fazla olacak.

Yola çıkmadan önce navigasyon kullanarak gideceğiniz güzergahın anlık trafik durumunu kontrol edin. Tüm güzergahlar çok yoğun ise biraz bekleyip yola koyulmak iyi bir fikir olabilir. Böylece zamandan tasarruf edeceksiniz. Trafikte geçireceğiniz vakti azaltmış, kendinize vakit ayırmış olacaksınız.

İstanbul Trafiğinde Araç Kullanımı

Araca Binmeden Alternatif Güzergahlar Hakkında Fikir Edinin

Navigasyon yardımı ile gideceğiniz yere alternatif yollar arayın. İlerlediğiniz güzergahta olaki ani bir yoğunluk - sıkışıklık olursa, alternatif bir güzergah üzerinden ilerlemek için hazır olmuş olursunuz.

Dünya çapında yaygın olarak kullanılan bazı telefon uygulamaları size trafik yoğunluğunu ve tahmini varış süresini hesaplayıp vermektedir. Böylece sizin düşünmenize hiç gerek kalmadan en kısa sürede varılacak olan yol seçilir ve navigasyonunuza eklenir. Google ve Yandex gibi büyük harita uygulamaları sunan şirketlerin güvenilir ve hızlı rotaları size sunacağını belirtmek isteriz.

Yoğun Saatlerde Trafikte Olmamaya Çalışın

Günümüzde İstanbul'da her saat yoğun bir trafik olmakta. Ancak zorunda olmadığınız zamanlarda iş ve okul başlangıç ve bitiş saatlerinde trafikte olmamaya çalışın. Saatlere ek olarak yağmur ya da kar yağışı gibi faktörleri de hesaba katmalısınız. Özellikle akşam 6 civarı ve sabah 8’den öğlene kadar olan süreçte araç kullanmanız halinde İstanbul trafiğinin en zirve haline maruz kalacaksınız. Trafiği beklemek istemiyorsanız size tavsiyemiz akşam geç veya sabah erken saatlerde nispeten daha az yoğun olan güzergahları da kullanarak daha konforlu bir yolculuk yapmanız olacaktır.

Seyir Halindeyken Alternatif Güzergahları Tespit Edin

Çok yoğun olmadığını gördüğünüz bir güzergah üzerinde ilerlerken ciddi bir yoğunluk oluştuğunda hemen navigasyon aracılığı ile alternatif yollar bulabilirsiniz. Bu yollardan en az kalabalık olanını seçip, yolunuzu değiştirebilirsiniz. İstanbul'da ulaşım ağı olarak aynı bölgeye ulaşmak için bir çok alternatif güzergah bulunmaktadır. Bu güzergahlar ilk seçiminize göre daha uzun olsa da trafikte dur kalk yaparak vakit kaybı yaşamaktan ve fazla yakıt tüketmekten iyidir. Az önce de bahsettiğimiz harita uygulamalarıyla güzergah konusunda uzun süre kafa yormadan en kısa sürede varış sağlayabilirsiniz.

Yakıttan Tasarruf Sağlamanız için 13 Öneri başlıklı yazımızı da okumak ister misiniz?

Sakin Olmaya Çalışın

Yoğun trafik ve sık dur kalk yapmak hemen her şoförün canını sıkar ve onların gergin olmasına yol açar. Bu yüzden stresli ya da sinirli olduğunuz vakitlerde araç kullanmamaya dikkat etmenizi ve sakinleştikten sonra yola çıkmanızı öneririz. Trafik kazalarının azımsanmayacak kadar büyük bir kısmı, sürücülerin sinirle yaptığı ani hareketlere bağlı gelişmektedir. Bu nedenle sakinleşmek belki de sizin hayatınızı kurtaracak kadar önemli bir nokta olabilir. Bunun yanında, trafikte oluşabilen istenmeyen ufak tefek sürtüşme gibi durumlardan da korunmanız için sabır konusunda ekstra özenli davranmanızın size olumlu etkileri olacaktır..

Aracınızı Seçerken Trafikte Konforlu Olup Olmayacağına Dikkat Edin

Araç kullanma tüyolarından bahsetmeye devam ederken, trafikte bir diğer önemli nokta elbette sizin konforunuz olacaktır. Bu da ancak doğru araç seçimiyle olacaktır. Çünkü konforda ana etken aracın özellikleridir. Şimdi size konforu en iyi şekilde sunacak olan arabanın özelliklerine değinelim.

Cam Tavan

Araçlar genel olarak kısıtlı bir alana sahiptirler ve bu nedenle basıklık veya sıkışmışlık gibi bir his oluşturabilirler. Buna etkili bir çözüm olarak cam tavana sahip bir araç kullanabilirsiniz. Cam tavan sayesinde aracınızın içinden gökyüzünü görebilir ve basıklıktan kurtulabilirsiniz.

Genişlik

Konfor açısından en önemli kriterlerden biri aracın genişliğidir. Özellikle diz mesafesi geniş olan araçlar yolculuk konforunu arttırmada oldukça etkili olmaktadır. Bunun yanında araç içerisinde kişi başına düşen koltuk alanı da konforda etkili olmaktadır.

Koltukların Rahatlığı

Koltuk genişliğinin önemli olduğundan bahsettik. Bunun yanında koltuk rahatlığı da oldukça önemli. Kaliteli malzemelerden anatomik yapıya uygun şekilde özel üretilen koltuklar konforu sağlayacaktır.

Koltuk Isıtma ve Soğutması

Koltuk ısıtma ve soğutması özellikle lüks sınıf araçlarda bulunan özel bir özelliktir. Aracınızda bu özelliğin bulunması konfor açısından etkili olabilmektedir.

Aracın Süspansiyon Sistemi

Konfor için araç içi materyaller kadar süspansiyon da önemlidir. Özellikle çukur ve tümsek gibi yerlerden geçerken aracın sizi sarsmaması süspansiyona bağlıdır.

Lastik Kalitesi

Lastik kalitesi sürüş konforu açısından oldukça önemlidir.

Ekstra Özellikler ( Müzik Sistemi, Kolluk, İçecek Koyulacak Bölümler, Masaj Özellikli Koltuk)

Özellikle İstanbul trafiğinde bol bol beklemek gerekebilmektedir. Bu nedenle, beklerken yapılabilecek, fakat kaza riski oluşturmayan eğlence materyallerinin araçta bulunması yolculuktan sıkılmanızı engelleyecektir. Özellikle ses sistemi ve müziği kolayca değiştirebileceğiniz direksiyon kontrol butonları size eğlenceli bir yolculuğu sunabilir.

Trafikte ilerlerken kolluk ve çevresinde bulunan içecek koyma bölümlerinin bulunması, trafikte daha rahat olmanıza ve rahat rahat içecekleri tüketebilmenize olanak sağlar.

Araç Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler başlıklı blog yazımızı da okumak ister misiniz?

Hız

Elbette varılacak yere hızlı ulaşmak konforun en önemli parçası. Burada bahsettiğimiz hız kesinlikle aşırı hız değil. Burada bahsettiğimiz trafikte normal akışa uyum sağlayabilecek olan hızdır ve aracın önemli özelliklerinden biridir.

Köprüler Yerine Arabalı Vapur Kullanın

Avrupa'dan Anadolu'ya ya da Anadolu'dan Avrupa'ya geçişlerinizde Sirkeci - Harem hattında faaliyet gösteren IDO Arabalı Vapurları’nı kullanabilirsiniz. Özellikle bulunduğunuz ve gideceğiniz bölge Sirkeci ya da Harem'e yakınsa kesinlikle arabalı vapuru tercih etmek sizin için iyi olacaktır. 2021 yılı için araç ücreti 21TL'dir. Hafta içi saat 05:00-22:00 arası her 15 dakikada 1 sefer düzenlenmektedir.

Harem - Sirkeci arabalı vapur seferleri hakkında güncel bilgileri IDO resmi sitesinden edinebilirsiniz:
https://www.ido.com.tr/sirkeci-harem-arabali-vapur

Yalova Seyahatlerinizde Hızlı Arabalı Vapuru Tercih Edin

Yenikapı - Yalova ve Pendik - Yalova arasında hızlı arabalı vapur hattı bulunmaktadır. Bu şehir ya da yakın bölgeler için hızlı arabalı vapur seçimi yapmanız size ciddi bir zaman kazandıracaktır. Çınarcık, Armutlu, Yalova Merkez, Bursa gibi bölgeler için bu hattı kullanabilirsiniz.

Seferler hakkında güncel bilgileri IDO resmi sitesinden edinebilirsiniz:
https://www.ido.com.tr/sefer-saatleri

İstanbul'a Bağlı Ücretli Yol ve Köprülerin Ücretleri başlıklı yazımızı da okumak ister misiniz?

Sabiha Gökçen Araç Kiralama hizmetlerimiz ile ilgili içeriğimizi de okumak ister misiniz?