Araç Kiralarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Araç Kiralarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Araç kiralama hizmeti, hayatlarımızı büyük ölçüde kolaylaştıran ve ihtiyacımız olduğu anlarda bizleri oldukça rahatlatan hizmetlerdir. Fakat araç kiralama rastgele yapılmamalı, aksine bu konuya büyük bir önem gösterilmelidir. Çünkü kiralayacağımız araç belli bir süreliğine bizim şahsi aracımız gibi olacak ve aracımızla oldukça yakın olacağız. Bu yüzden araç kiralarken, güvenli ve kaliteli firmaları tercih edin. Egefe Rent a Car güvencesiyle, araç kiralarken hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini sizlere paylaşacağız.

1-Temizlik ve Güvenlik

Araç kiralarken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, firmanın profesyonel bir şekilde araçlarını sterilize edebilmesi ve temizleyebilmesidir. Tamamen bakımı yapılmış, sorunsuz çalışan ve temiz araç kiralamak, bunların belgelerini tam ve eksiksiz şekilde görebilmek en çok dikkat etmeniz gereken konu olacaktır. Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan ve hayatımızın her alanında bizleri etkileyen pandemiyi de göz önüne aldığımızda, şahsımızın ve sevdiklerimizin sağlığı için araç kiralarken hijyen koşullarına öncelikli olarak hassasiyet göstermeliyiz. Bir diğer açıdan temiz bir araç içerisinde seyahat etmek rahatınızı ve konforunuzu artırıp kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar.

2-Konforlu ve Uygun Araç Filosu

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kiralama yaptığınız şirketin geniş bir filoya ve bakımlı araçlara sahip olmasıdır. Çünkü her seyahat farklı tipte bir araç gerektirebilir. Bu yüzden geniş bir filosu olan, aile ile seyahate çıktığınızda veya tek başınıza iş gezisinde olduğunuzda başvurabileceğiniz donanımlı bir rent a car firmasını tercih etmelisiniz.

3-Müşteri Dostu Teknik Yardım

Müşterilerin haklarını daima koruyan, 7/24 teknik destek sunan ve memnuniyet garantili rent a car firmalarını tercih etmek, istenmeyen durumlar başınıza geldiğinde işlemlerinizin çözüme ulaştırılmasında çok yardımcı olacaktır. İstenmeyen bir kazada, sizleri dinleyen ve yardımcı olan, yolda kaldığınız durumlarda hemen teknik servis çağıran ve Sabiha Gökçen Araç Kiralama firmamız gibi havalimanı hizmeti olan kuruluşları tercih etmek sizlere büyük fayda sağlayacaktır. Araç kullanırken aklınıza takılan tüm soruları saygı ve içtenlikle cevaplayacağız. Sizlere son derece açıklayıcı ve anlaşılır cevaplar verebilecek donanıma sahip bir teknik ekip ile hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz. Aracın sahip olduğu donanım ve teknik özellikleri ile ilgili merakınızı gidereceğiz.

4-Bütçe Dostu Kiralama Hizmetleri

Her ne kadar bütçe geri planda olsa da hem hizmet kalitesinden ödün vermeyen hem de kullanıcı dostu fiyat politikasına sahip olan firmalar ilk tercihiniz olmalıdır. Sizler de bahsettiğimiz tüm özelliklerden aynı anda faydalanmak ve piyasadaki en uygun ücretler üzerinden hizmet almak istiyorsanız Sabiha Gökçen Rent a Car ilk adresiniz olmalı. Sizler de hemen bizlere ulaşın ve kaliteli hizmetle tanışın. Konforlu bir kullanım ve üstün müşteri memnuniyeti ile bizleri seçtiğinize pişman olmayacaksınız.

5-Araç Kullanım İhtiyacınızı Net Olarak Belirleyin

Yapacağınız yolculuk esnasında araçta seyahatinizin konforlu ve güvenli olabilmesi için kişi sayınıza göre kiralayacağınız aracın yeterli olmasına özen gösterin. Yolculuk sürenizi netleştirdikten sonra bagajın genişliğinin ihtiyacınızı karşılayabilmesini önemseyin. Küçük araçlar hem yakıt açısından tasarrufludur, hem de trafikte daha çevik olabilmektedir. Ayrıca kolay park etme gibi küçümsenemeyecek bir avantajı vardır. Ancak özellikle uzun seyahatlerde hem bagaj miktarının fazla olacağı hem de seyahat edenlerin konforu daha önemli olacağı için büyük araç tercih etmek gerekebilir. Aracı kullanacağınız coğrafi konum da son derece önemlidir. Örneğin engebeli bir arazide spor araba tercih etmeniz sizi zor durumda bırakabilir. Bu nedenle hangi araca ihtiyacınız olduğunu ehemmiyet vererek düşününüz. Biz Sabiha Gökçen Araç Kiralama firması olarak geniş araç filomuzla tüm ihtiyaçlarınıza ve zevklerinize yönelik size uygun aracı tahsis edebilmekteyiz.

6-Aracın Sigortası

Sigorta hayatımızın pek çok alanında bizi güvenceye aldığı gibi araç kiralandığında da son derece önemlidir. Trafikte sizin iyi bir şoför olmanız başınıza istenmeyen durumlar gelmemesini garanti edemez. Kiraladığınız araçta sigorta olmaması durumunda meydana gelen herhangi bir kazada oluşan maddi hasarı kendi cebinizden ödemeniz gerekecektir. Egefe Rent A Car olarak bizler araçlarımızı sigortalı olarak teslim ediyoruz. Son olarak; alkol veya uyuşturucu madde etkisindeyken, karayolları dışında araç kullanırken ya da hız sınırının aşılmış olması durumunda sigortanın devre dışı kaldığını belirtelim.

Gurbetçiler için İstanbul'da Araba Kiralama Rehberi yazımız da ilginizi çekecektir.

7-Aracın Mevsim Şartlarına Uygun Donanıma Sahip Olması

Donanım konusu düşünüldüğünde bahsedilmesi gereken en önemli konu araç lastiğidir. Mevsime uygun lastik kullanımı hem konforunuz açısından, hem de güvenlik açısından sizlere ciddi avantajlar sağlayacaktır. Kış lastikleri karlı, buzlu, yağmurlu iklim koşullarında aracın çekiş gücünü, frenleme kapasitesini, direksiyon hakimiyetini daha iyi duruma getirir. Hatta ihtiyaç halinde kiraladığınız araçta zincir bulunması da faydanıza olacaktır. Bunların yanı sıra araçta buz kazıyıcı, antifrizli cam silme suyu gibi ihtiyaç duyulacak maddelerin bulunması da gerekir. Yaz mevsiminde ise araçta hala kış lastiği mevcutsa sürüşünüzü zorlaştırma ihtimali vardır. Klimanın iyi çalıştığına emin olmak, yazın da kışın da yolculuk esnasında araç içinin uygun sıcaklığını korumanızı sağlar. İlk yardım çantası, yedek lastik, yangın söndürücü, ikaz lambası gibi donanımsal aletler ise mevsim fark etmeksizin kiraladığınız araçta mutlaka bulunmalıdır. Sabiha Gökçen Araç Kiralama tüm araçlarında ihtiyaç duyabileceğiniz donanımları sağlamış ve hizmetinize sunmuştur. Güven hissinin verdiği rahatlıkla sizlerin keyifli yolculuklar geçirmenizi temenni ediyoruz.

8-Yakıt Miktarını Kontrol Edin

Araç kiralama firmalarının yakıt konusunda izledikleri yollar farklı olabilir. Bazı firmalar aracın deposu dolu olarak size teslim etmekte ve aracı sizden dolu depo olarak teslim almaktadır. Eğer depoda eksik varken teslim etmişseniz sizden belirlenen miktarı nakit olarak tahsis eder. Aracı boş depo olarak teslim eden firmalar ise siz aracı teslim ederken boş depo kabul edecektir. Ancak araçta yakıt kalmışsa bunun için size bir ödeme yapmaz. Bu nedenle firmadan aracı hangi yakıt seviyesinde almışsanız o seviyede teslim etmeniz faydanıza olacaktır. Kat edeceğiniz yola göre yaklaşık bir hesaplama yaparak, gereken miktarda yakıt almanız sizi ekonomik olarak daha karlı kılar.

9-Kaza Durumunda Yapmanız Gerekenler Hakkında Bilgi Alın

Eğer güvenilir ve deneyimli şirketlerden araç kiralaması yaptıysanız kaza durumunda içiniz rahat olabilir. İmzaladığını sözleşmede sigortaya her şey dahil edilmişse hiçbir ödeme yapmadan aracı yetkili servise gönderip tamir ettirebilirsiniz. Hatta aracın tamir olduğu sürede size ikame araç da sağlanacaktır. Bu nedenle araç kiralarken full kaskolu kiralık araç almanız son derece önemli ve koruyucudur. Unutulmamalıdır ki kaza durumunda düşünülmesi gereken ilk şey sağlığınızdır. Yaralanma söz konusu ise 112 acil servis ve 155 polis imdat servisi aranmalı ve hızla yardım çağırılmalıdır. Kaza yaptığınız bölgeyi belli etmek amacıyla aracın sinyallerini yakılması, reflektör kullanılması gibi basit ama etkili yöntemler kullanın. 

Oluşan maddi hasarlarınız için de kasko ve sigorta usulünce tutanak tutulması gerekir. Trafik ekipleri maddi hasarla ilgilenmez. Kazada bulunan taraflar tutanakları tutmalı ve belgelerin kopyaları alınarak sigorta ve kasko birimine teslim edilmelidir. Biz Sabiha Gökçen Araç Kiralama bünyesinde sizlere son derece güvenli yolculuklar sunmak için araçlarımız yeterli donanıma ve konfor seviyesine getirdik. Ancak olası bir kaza durumunda her aşamada sizlerin yanında destek ve yol gösterici olmaya hazırız. Bu süreci olabildiğince kolay ve stressiz atlatmanız için gerekli prosedürleri hızlı ve güvenli bir şekilde yerine getirmek çabasındayız.

10-Aracı Teslim Alma ve Teslim Etme Seçeneklerini Değerlendirin

Araç kiralama firmaları sizin tercihinize göre aracınızı havalimanında ya da istediğiniz adrese teslim edebilir. Bu isteklerinizi belirleyerek firmaya başvurmanız halinde firmamız teslim ederken de bu kolaylığı size sunacaktır.

Firmamız 7x24 hizmet vermekte olduğundan ihtiyacınız olan zamanda bize ulaşabilir ve özelikle de yurtdışından İstanbul’a geliyorsanız, uçağınızın iniş saatine göre aracınızı teslim alabilirsiniz.

Teslim tarihi konusunda ise, belirlenen teslim tarihinde araç ihtiyacınızın devam etmesi durumunda firmamızla görüşüp süre uzatma yaparak aracı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kiraladığınız aracı teslim alma işlemini yalnızca siz yapabilirsiniz. Sözleşme imzalamanız, kimlik kartınızın ve sürücü belgenizin ibrazı gerekeceğinden başka birinin teslim alması söz konusu değildir. Eğer araç kiralamayı birden fazla sürücü olarak yapmak istiyorsanız aynı şekilde diğer sürücünün de belgeleri gerekecektir. Tüm araç kiralama firmaları size aracı kiraladığınız yerden farklı bir lokalizasyonda teslim etme seçeneği sunmaz. Araç kiralarken buna dikkat ederek kiralama işlemini tamamlamanızı öneririz. Eğer siz de kiralama işlemi için profesyonel bir firmadan hizmet almak istiyorsanız, Sabiha Gökçen Araç Kiralama olarak sizlere bu hizmeti sunmaktan memnuniyet duyarız.

Araç Kiralama ile ilgili Şu Blog Yazılarımız da İlginizi Çekebilir: