Araba Kiralarken Benzinli mi, Dizel mi?

Araba Kiralarken Benzinli mi, Dizel mi?

Araba kiralamada en çok merak edilen konuların başında kiralanacak olan aracın benzinli mi, yoksa dizel motor seçeneği ile mi tercih edilmesinin doğru olacağı konusu gelir. Bu konuda karar verirken düşünülmesi gereken kat edilecek yol ve verilecek olan araç kira ücreti karşılaştırmasıdır.

Kiraladığınız araç ile ciddi anlamda kilometre yapacaksanız tasarruf anlamında dizel bir araç kiralamanızı öneririz. Ancak kısa yollar arası gidip gelecekseniz benzinli araç tercih etmeniz sizin için daha iyi olabilir.

Araç kiralamada araçların günlük ücretleri belirlenirken benzin ya da dizel motorlara sahip olması önemli bir unsurdur. Benzinli araçların günlük kiralama ücretleri daha düşük olabilirken, dizel araçların günlük kiralama ücretleri daha maliyetli olabilmektedir. Bu gayet olağan bir durumdur; çünkü sıfır bir araç satın alırken de aynı denklemle karşı karşıya kalırız. Aynı model ve opsiyona sahip benzinli araç daha uygun fiyat ile satılırken, diğer taraftan dizel olanı yaklaşık %10 kadar daha fazla ücret ile satışa sunulur.

Günlük Araç Kiralamada Benzinli mi, Dizel mi?

Araba kiralamak için günlük verdiğiniz ücret genellikle benzinli araca göre dizel aracta daha yüksek olmaktadır. Örneğin benzinli bir aracı 200₺ ile günlük kiralama imkanına sahipken, dizel bir aracı günlük 250₺'ye kiralarsınız. Dizel bir aracın benzinli bir araca göre yakıt tasarrufu olarak %30 daha ekonomik olduğunu düşünerek, seçiminizi belirlemekte kendinize bir formül oluşturabilir ve sağlıklı karar vermenizi sağlayabilirsiniz.

Araba Kiralarken Benzinli mi, Dizel mi?

Benzin ve Dizel Araç Kiralama Karşılaştırması

Benzinli aracımızın günlük 200₺, dizel olan aracımızın günlük 250₺ kiralama ücreti olduğunu ve günde 100 km yol yaptığımızı düşünelim. Benzinli araç kilometrede ortalama olarak 0,50₺ tüketim yaparken, dizel araç kilometrede 0,30₺ tüketim yapmakta... Yani benzinli araçla günde 100km ile 50₺ yakıt harcaması yaparken, dizel araçla bu rakam 30₺ olmakta. Benzinli aracın günlük kiralama bedeli 200₺ ve verdiğimiz örneğe bağlı yakıt tüketimi de 50₺. Toplamda 250₺ ile benzinli bir araç ile günlük araba ihtiyacımızı karşılarken dizel aracın günlük 250₺ maliyeti ve 30₺ yakıt giderinin benzinli araç tercihinin üstüne çıktığını görebiliriz. Ve tabii ki aynı denklemi 300 km için hesapladığımızda dizel aracın daha avantajlı olduğunu çok net görebiliriz. 300 kilometrede benzinli araç 150₺ yakıt tüketimi yaparken, dizel araç 90₺ yakıt tüketimi yapar. Örneğimize göre 300 kilometre sonucunda şu örnek karşımıza çıkar:

  • Benzinli bir aracı kiraladığımızda günlük 200₺ araca öderiz ve 150₺ yakıt ödemesi yaparız. Toplam: 350₺
  • Dizel bir aracı kiraladığımızda günlük 250₺ araca öderiz ve 90₺ yakıt ödemesi yaparız. Toplam: 340₺

Burada hesaplamanız gereken kiraladığınız gün sayısına göre yukarıdaki denklemi düşünmek olacaktır. Ayrıca yeni nesil benzinli araçların turbo motora sahip olduğunu ve eskiye göre dizel ile aralarındaki tüketim farkının çok olmadığını da önemle belirtelim. Ayrıca dizel araçların çevreye zarar verdiğini; yeni nesil benzinli araçların ise egzoz salınımını da en aza indirecek düzeyde, hava kirliliğini azaltmak için düzenlenmiş ölçümlemelerle ve çevreye duyarlı otomobiller olduğunu da bilmenizi isteriz. Egefe olarak filomuzda yeni nesil benzinli araçlar bulunmaktadır.

İster araç satın alırken, ister kiralarken dizel araba mı, benzinli araba mı sorusunun cevabı işte yukarıdaki paragrafta verilmiş oldu... Gerçekten aracınızı ne kadar kullanıyorsunuz, yakıt tasarrufu sizin için önemli mi? Aracınızı kısa mesafeler içerisinde mi kullanıyorsunuz gibi soruların cevabı dizel ya da benzinli araç seçiminde sizin için önemli sorulardır.

Verdiğimiz güncel rakamların 2021 Ekim ayına ait olduğunu ve sürekli değişen piyasa koşullarında aniden değişebileceğini ve bu blog yazısının bu konuda bir resmi bilgi vermediğini de belirtmek isteriz.

Dizel ya da benzinli araç konusundaki seçiminizi aracı kullanacağınız mesafe olarak belirlemeniz en sağlıklı seçimdir. İstanbul'da özellikle bir yaka değiştirmeden sadece aynı yakada araç kullanacaksanız benzinli bir araç tercih etmenizi önerebiliriz. Örnek olarak gezintiniz sade Sabiha Gökçen Havalimanı - Pendik - Kartal - Kadıköy mevkilerinde olacak ise benzinli bir aracı günlük kiralamanız sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

Ancak Asya yakasından Avrupa yakasına, ya da farklı şehirlerarası yolculuklar yapmanızın gerektiği durumlar varsa o zaman dizel bir araç tercih etmenizi öneririz. Sürekli olarak Anadolu yakasından karşı tarafa geçmek - Avrupa yakasında gezinti yapmak ya da şehirler arası bir yolculuk planınız varsa dizel bir otomobil tercihi yapmak sizin yararınıza olabilir.

Yurtdışından İstanbul'a Gelenler için Oto Kiralama

Egefe Rent A Car olarak işte bu noktada tam sizinleyiz. Siz havalimanına indiğiniz anda İstanbul'da rahat hareket edebileceğiniz, prosedürlerle uğraşmayacağınız şekilde araç kiralama işleminizi hemen hallediyoruz. Almanya ya da farklı ülkelerden Türkiye'ye geldiğinizde aracınızın hemen hazır olmasını istiyorsanız bize ulaşın.

Sabiha Gökçen'e İner İnmez Aracınız Hazır Olsun mu?

Siz Almanya'dan veya Avrupa'nın neresesinden gelirseniz gelin, İstanbul'daki konaklamanızda aracınızı biz hazır edelim. Siz sadece tek tıklama ile istediğiniz aracı belirtin yeter...

Yakıt Konusunda Ekstra Bilgiler

Türkiye'ye geldiğinizde kısa dönem kiralama yapıp, şehirler arası dolaşım yapacak iseniz dizel motorlu araçlarımızdan tercih yapmanızı öneririz. Uzun dönemde ise benzinli araç kiralamanız kiralama bedelinizin daha az olmasını sağlayabilir.

Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş yapıp Avrupa yakasına gidiş yapacak ve sonrasında İstanbul içerisinde çokça araba kullanacaksanız dizel bir araç tercih etmenizi öneririz.

Türkiye'ye Almanya'dan gelip şehirler arası tatil amacınız varsa dizel bir otomobili kiralamanızı öneririz.

Türkiye'ye gelip sadece yakınlarınızı görmek amaçlı bir seyahat planlıyorsanız o zaman benzinli bir araç kiralamanızı size önerebiliriz.

Neden Egefe Rent A Car'ı Tercih Etmelisiniz?

Firmamız 2014 yılından bu yana geniş araç filosu ile her ihtiyaca ve her bütçeye uygun olacak şekilde prrofesyonel hizmet vermektedir. Firmamız Sabiha Gökçen Havalimanı'na oldukça yakın bir konumdadır. Kiralama işlemleriniz sırasında profesyonel ve deneyimli ekibimiz ihtiyacınıza en uygun aracı belirlemeniz konusunda da size yardımcı olmaktadır. İster tatil, ister iş için İstanbul'a gelmiş olun kişi sayısı, bagajlarınız, aracı kullanım süreniz boyunca ne amaçla kullanacağınız, daha uzun mesafeler kullanma ya da şehir içi kullanımlarınız konusunda en uygun aracı seçmenizde sizlere en uygun ve kullanışlı seçenekleri sunmaktayız. Sizleri prosedürlere boğmadan aracınızı teslim etmekte, hijyen şartlarına göre temizlik ve dezenfekte işlemi tam yapılmış, mevsim şartlarına uygun lastik ve donanıma sahip, araçta bulunması gereken ve ihtiyaçlarınıza uygun şekilde kullanımınıza hazır aracınızı size teslim etmekteyiz. İstanbul'a gelişiniz sırasında uçuşunuzda olabilecek rötar ve aksaklıklara da hazırlıklıyız. Olası bir uçuş gecikmesinde aracınızın yine sizi karşılayacak şekilde havalimanında bulunmasını sağlarız. Aracınızı teslim aldıktan sonra da bizlerden 7x24 destek alabilirsiniz. Yol yardımı gerekmesi ya da bir kaza olması durumunda yine işlemlerinizin takibi için yanınızda olur ve sizi profesyonelce yönlendiririz.

Almanya'dan İstanbul'a Geldiğinizde Aracınız Hazır

Egefe Araç Kiralama Ayrıcalıkları

  • Geniş araç filomuzda ihtiyacınıza en uygun araçları bulabilirsiniz. İster spor, ister aile arabası, dizel ya da benzinli seçenekler, lüx sınıf araçlar her birini web sitemizden inceleyebilir ve kararsız kalıyorsanız bizlere danışabilirsiniz.
  • Aracınızı sigortalı olarak teslim alırsınız, ayrıca sigorta işlemleriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız.
  • Her bir kiralama işleminden sonra araçlarımız titizlikle dezenfekte edilir ve tertemiz teslim alırsınız.
  • Havalimanında indiğiniz anda aracınızı teslim alırsınız.
  • Aracınızda kanunlar gereği bulunması gereken ekipmanlar hazır bulunur.
  • Araç kiralama süreciniz içerisinde herhangi bir aksaklık yaşamanız halinde bizlere 7x24 ulaşabilir ve destek alabilirsiniz.
  • Araç tesliminizi seçeceğiniz farklı bir adresten yapabilirsiniz.

Araçlarda Kış Bakımı Nasıl Yapılır? Başlıklı yazımızı da okumak ister misiniz?