İyi Bir Seyahat İçin Yapmanız Gerekenler

İyi Bir Seyahat İçin Yapmanız Gerekenler

İş hayatının yoğun stresinden kurtulmak için tatil mi planlıyorsunuz? Bir seyahate çıkmaya mı karar verdiniz? Masmavi bir deniz, en sıcağından kumlar, doğanın güzellikleri ya da tarih kokan antik kentler... Tüm bunlar tatilinizi güzelleştirecek unsurlardır. Fakat seyahatinizin güzel olması için bunlar yeterli değil. Seyahatler, yetersiz bir hazırlık yapıldığı takdirde adeta bir kâbusa dönüşebilir. Bunu önlemek için eksiksiz ve doğru bir hazırlık planı yapmalısınız. Peki bu süreçte nelere dikkat etmelisiniz?

1. Tüm İhtiyaçlarınızı Karşılayacak Bir Bavul Hazırlayın.

Seyahatinizde sorun yaşamamak ve rahat bir tatil geçirmek istiyorsanız bavul hazırlığı en önemli maddedir. Gideceğiniz tatil beldesine uygun kıyafetler, akşam aktiviteleri için oyun konsolları, okumak için bir kitap, anı biriktirmek için iyi bir fotoğraf makinası ve buna benzer tatilde lazım olacak tüm ihtiyaçlarınızı bavulunuzda hazır bulundurmalısınız. Aksi takdirde tatil günlerinizin tam ortasında bir eksik ile karşılaştığınızda moraliniz bozulabilir.

2. Tatil Şehrinizin İncelemesini Yapın.

Tatilinizi güzel kılacak etkenlerden biri ise gideceğiniz yerin özelliklerini bilmenizdir. İklim koşulları nasıl, neyi meşhur, hangi bölgeleri gezebilirsiniz ve yolculukta nerelere uğrayabilirsiniz, tüm bunlar tatile çıkmadan önce iyi bir araştırma sonucu öğrenilmelidir. Öğrendiğiniz bilgilere göre ise tatil günlerinizi planlayabilir ve gideceğiniz şehri daha iyi gezme fırsatı yakalayabilirsiniz.

3. Nerede Konaklayacağınızı Planlayın.

Bavulunuzu hazırladınız, tatil yerinizde neler yapacağınızı planladığınız ve hayal ettiğiniz şehre gittiniz. Peki nerede konaklayacaksınız? Kalabalık bir otel mi ya da lüks bir villa mı? Bu seçimi ve rezervasyonu günler öncesinden yapmalısınız. Kaç kişilik bir tatil yapıyorsunuz ve hangi konaklama türü size uygun, tüm bunları inceleyerek kalacağınız yeri önceden ayırtmalısınız.

4. Konforlu Bir Seyahat Planı Yapın.

Tatiliniz, seyahate çıktığınız an başlar. Kapıdan dışarıya adımınızı attığınız an, konforlu bir yolculuk istiyorsanız Sabiha Gökçen araba kiralama hizmeti ile tanışmalısınız. Egefe Rent a car araç kiralama hizmeti sayesinde, sevdiklerinizle rahat bir yolculuk geçirebilir, yolculuğunuzu daha keyifli hale getirebilirsiniz. Çevre bölgelerde dilediğiniz yere uğrayarak, anılarınızı yolculuğunuzda biriktirmeye başlayarak unutamayacağınız bir tatile hazır olun. İşte tüm bunlar için Sabiha Gökçen Rent a car sizlerle!

5. Tatil Süre Planlamanıza Göre Kontrolleri Yapın

Tatile çıkarken evinizi bir süre boş bırakacaksınız. Evi terk ederken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Evinizi nasıl bırakmanız gerektiği konusunda en önemli etken zamandır. Uzun süre tatil yapmayı planlıyorsanız evinizde herhangi bir sorun oluşmaması için daha dikkatli olmalısınız. Şimdi dikkat edilmesi gerekenlere ve tavsiyelerimize geçelim.

Buzdolabını Boşaltın

Buzdolabındaki yiyeceklerin son kullanma tarihlerini kontrol etmeli ve bozulma ihtimali olanları hemen tüketmeli veya çöpe atmalısınız. Aksi takdirde evinize geri döndüğünüzde bozulmuş yiyeceklerin yoğun kokusuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Mutfak Temizliği Yapın

Mutfak temizliği de en az buzdolabı kadar önemli. Mutfakta bulunan her türlü yemek kalıntısını ve yerleri temizleyin. Eğer yiyecek kalıntıları kalırsa, bunların üzerine karıncalar gelebilir veya küflenme gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Evdeki Çöpleri Atın

Evdeki çöpleri boşaltmanız oldukça önemli. Sizin de bildiğiniz üzere beklemiş çöpler evde oldukça çirkin bir kokuya neden olabilir ve bu kokunun giderilmesi sizin için ciddi bir stres kaynağı olabilir.

Evcil Hayvanınızı Güvendiğiniz Birine Teslim Edin veya Yanınıza Alın

Evcil hayvanınız varsa gerekli hazırlığını yapın ve malzemeleri hazırlayın. Evcil hayvanınızı beslemesi için tatiliniz süresince bir tanıdığınıza emanet etmek iyi bir seçenek olabilir.

Çiçeklerinizi Sulayın

Çiçekler oldukça farklı türlerde olabilmektedir. Özellikle kaktüs gibi susuz dayanabilen bir bitki beslemiyorsanız bolca su verin veya tanıdığınız birine emanet edin. Aksi takdirde döndüğünüzde çiçeğinizi solmuş şekilde bulabilirsiniz.

Çamaşırları Yıkayın ve Bavul İçin Hazır Hale Getirin

Çamaşırların yıkanması da tatil öncesi önemlidir. Hem tatil için gerekli olacak olan kıyafetlerinizi hem diğer kıyafetlerinizi yıkayın. Böylece hem tatile temiz kıyafetlerle çıkmış olacaksınız, hem de döndüğünüzde sadece kirli çamaşırlarla karşılaşmayacaksınız.

Evi Genel Olarak Düzenleyin

Tatilin bitmesi çoğumuz için üzücü olabilmektedir. Bir de bunun üzerine dağınık bir evle karşılaşmayı hiçbirimiz istemeyiz. Evi temiz ve düzenli bırakmak tatil sonrası stresine karşı etkili bir çözüm olabilir.

6. Yurtdışı Seyahat için Vize İşlemleri

Yurtdışı seyahatlerinde vize gerekebilmektedir. Vize işlemleri belli bir süre alan işlemlerdir. Bu nedenle, yurt dışına seyahat planlaması yaparken vize işlemlerini erkenden yaptırmanız en doğrusu olacaktır.

7. Kişisel Güvenlik Tedbirleri

Kişisel eşyalarınızı almayı unutmayın. Özellikle devamlı kullandığınız ilaçları, iklime uygun olarak gerekli kıyafet ve pratik çözümler sunacak bazı aparatları, kremlerinizi ve kan grubu gibi bilgiler içeren kartınızı tatilden önce hazırlamalısınız. Bu gibi önlemler gelecekte hayat kurtarıcı bile olabilmektedir.

8. Bulunması Gereken Nakit Miktarı

Tatil planlamasında en önemli nokta gerekli nakit miktarıdır. Tatil planlaması yaparken kalınacak yerler, ulaşım masrafı ve yemek masrafı gibi temel masraflar mutlaka hesaplanmalıdır ki büyük bir sürprizle karşılaşılmasın. Her ne kadar seyahat masraflarınızı tam olarak hesapladığınızı düşünseniz de bizden söylemesi, her zaman ekstralar çıkar. Bu ekstralara karşı önlem olarak yanınıza mutlaka fazladan nakit almanızı tavsiye ederiz. Ekstralar dahil aklımıza gelen masraflardan ve indirim sağlama yollarından size kısaca bahsedeceğiz.

Otel veya Konut Masrafı

Tatile gidiyorsanız ve günübirlik olmasını planlamıyorsanız kalacak yer konusunda düşünmek zorundasınız. Özellikle tatil dönemlerinde, tatil yerlerindeki fiyat artışlarını da göz önünde bulundurarak otel rezervasyonunuzu erkenden yaparsanız büyük indirimler elde edebilirsiniz. Bunun yanında, özellikle kaliteli ve yoğun otellerde boş oda kalmama riski de var.

Tur Masrafı

Özellikle yeni bir şehre tatile gittiğinizde burada bulunan turlara katılmanız doğru bir seçenek olabilir. Tur masrafını da hesaplarınıza eklemede ve erken rezervasyon yapmanızda fayda var.

Ulaşım Masrafı

Tatilinizde kullanacağınız araba veya tatile giderken bineceğiniz uçak veya otobüs gibi araçların masraflarını da hesaba katmalısınız.

Yeme ve İçme Masrafı

Tatilin vazgeçilmezlerinden biri de daha önce tatmadığınız lezzetli yiyecek ve içeceklerdir. Elbette tatildeyken günlük normal beslenme rutininizin biraz dışına çıkabilir ve yeni tatlar deneyebilirsiniz.

Ekstralar

Tatilde belki de en can sıkıcı masraflar ekstralardır. Bu masrafların çoğu önceden tahmin edilemez ve son anda karşınıza çıkar. Otopark ücretleri, müze veya plaj gibi yerlerde giriş ücretleri ve sosyal aktivitelere verilecek olan parayı da önceden ayırmanızı öneririz.

9. İnternet Bağlantısı

Sosyal ağlardan, videolardan ve haberlerden kopmak birçok insan için imkansız. Çoğumuz için internet bağlantısı, tatilin vazgeçilmezlerinden biridir. Bunun önceden düşünülmesi ve tatile gidilecek yerlerde wifi bağlantısı olup olmadığının öğrenilmesi bu sorunun çözümü olabilmektedir. Ayrıca telefonda bulunan internet paketinizi yükseltmeniz de seçenekler arasında.

10. Vakit Geçirmenizi Sağlayacak Eşyalar (Kitap, Mini Oyun)

Tatilde yapılacak birçok yan aktivite vardır. Bu aktiviteler tatilde sıkılmanızı engelleyecek ve belki de tatilinizin daha keyifli geçmesine yardımcı olacaktır. Örneğin tatilde kafa dinlemek ve kitap okumak gibi bir niyetiniz olabilir. Bu durumda kitabınızı almayı unutmayın. Aksi takdirde tekrar yeni bir kitap almak zorunda kalabilirsiniz. Benzer şekilde, özellikle kalabalık şekilde tatile gidiyorsanız çeşitli masa oyunları ve mini oyunlar satın alabilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. Size bu konuda tavsiyemiz satranç veya dama gibi zeka gelişimine etkisi fazla olan oyunları tercih etmeniz olacaktır. Bu oyunlar bir yandan zamanınızın zevkle geçmesini sağlarken bir yandan da beyin egzersizi yapmanızı sağlayacak.

11. Spor Yapmayı Unutmayın

Tatilde bile olsanız sağlık çok önemli. Sağlıklı bir yaşamın sırrı da günde en az 30 dakikalık yürüyüşten geçiyor. Vücudunuzdaki, özellikle de bacaklarınızdaki, kan akışının sağlanması için yürüyüş çok önemli. Özellikle tatilinizi deniz kenarında geçirecekseniz sabahları güneş doğarken ve günbatımında yürüyüş yapmak daha keyifli olabilir. Yürüyüş yaparken müzik dinlemek de yürüyüşünüzü daha eğlenceli hale getirebilir.